Video Oyunlarının Faydaları!

Evet, bugün bazı ebeveynlerin korkulu rüyası video oyunlarının faydalarından bahsedeceğim.

Genel kanının tersine video oyunları belli şartlar sağlandığında oldukça faydalı araçlardır. Uzun yıllar video oyunlarını severek oynamış, hala da vakit buldukça oynayan birisi olarak bu yazı ile video oyunlara olan vefa borcumu ödemek istedim 🙂

Faydaları Nelerdir?

-Video oyunları rahatlatıcı ve günün stresini azaltıcı bir etkiye sahiptir. Yoğun bir günün akşamı yarım saatlik bir oyunun bazen bana ne kadar iyi geldiğini anlatamam 🙂

-Video oyunları bilişsel becerileri geliştirir. Planlama, dikkat, el-göz koordinasyonu, bellek gibi önemli bilişsel beceriler üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Örneğin bir strateji oyununda düşünmeniz ve planlamanız gereken o kadar çok değişken oluyor ki, gerçekten ciddi bir zihinsel kaynak ve yetenek gerektiriyor.

-Video oyunlar eğitsel amaçlarla da doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmakta/ fayda sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse Minecraft oyunun eğitim amaçlı kullanılan bir versiyonu bulunmaktadır. Kendimden örne

-Oyunlar sosyalleşme açısından da yararlıdır. Artık oyunlarda tanışan birçok insan zamanla bir araya gelerek etkinlikler gerçekleştirmektedir. Çocuklar da arkadaşları ile bu oyunları evlerinden beraberce oynayabilmekte, fiziksel sınırları aşabilmektedir. Özellikle karantina döneminde çocukların sosyalleşmeye ne kadar çok hasret kaldıkları düşünüldüğünde bu onlar için büyük bir fırsattır.

Peki Nelere Dikkat Edeceğiz?

-Oyunların çocuğunuzun yaşına uygun olmasına dikkat edin; Piyasadaki tüm oyunlarda hangi yaşa uygun olduğunu gösteren yaş uyarısı bulunmaktadır.

-Çocuğunuzun oyun süresini belirleyin; Sorumluluklarını aksatmaması şartıyla günlük olarak ne kadar süre oynayacağını baştan konuşun ve bunu takip edin.

-Bazı oyunlar çocuğun yaşına uygun bile olsa, online oyunlarda bulunan oyun içi sohbet sistemi çocuklar için risk oluşturabilmektedir. Bu sohbet ortamında çocuklar bazen zorbalığa veya yaşlarına uygun olmayan içeriğe maruz kalabilmektedir. Ama bunlar okulda da olabilmektedir. Nasıl çocuklara okulu yasaklamıyorsak oyun söz konusu olduğunda da çözüm, çocuğunuzla bu konuda konuşmak ve onu bilgilendirmek olmalıdır. Tabi öncelikle bu konuda siz de internet dünyasını takip ederek bilgilerinizi tazeleyin. Çocuğunuz bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır.

Salih Deniz

Salih Deniz, 1975 İstanbul doğumludur. 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi “Psikoloji Bölümü”nden mezun olmuş, yüksek lisansını 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi “Klinik Sinirbilimler Anabilim Dalı”nda tamamlamıştır. 2000-2010 yıllarında ağırlıklı olarak çocuk ve ergen sağlığı alanında, özel ve kamu kurumları olmak üzere, çeşitli eğitim kurumları, üniversite ve hastanelerde görevler almış, 2010-2013 yılları arası Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı, Çocuk ve Ergen Biriminde çeşitli proje ve çalışmalar yürütmüştür. 2014 yılından itibaren Bursa’da, yine çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında klinik çalışmalarını sürdürmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir