Lego’nun Çocukların Gelişimine Faydaları

Lego aslında bir ticari marka ismiyken artık tüm parçalı yapboz oyuncaklarına Lego demeye başladık. Lego ve benzeri marka bu tür oyuncaklar, çocuklar için olduğu kadar yetişkinlerin de çok fazla ilgisini çeken bir oyuncak çeşidi. Bu kadar sevilmesinin yanında çocuk gelişimi açısından da çok büyük yararları olan bir oyuncak.

Peki nelerdir Lego’nun yararları?

  • Takma ve sökme işleri ince ve kaba motor becerilerini geliştiriyor.
  • Beraber oynadıklarında ortak çalışmaya imkan veriyor, takım çalışması ve iletişim becerilerini geliştiriyor.
  • Yeni yapılar tasarlamak hayal güçlerini geliştiriyor.
  • İstedikleri yapıları oluştururken deneme yanılmalarla problem çözme becerileri gelişiyor.
  • Yapılar oluştururken sık sık hatalar yapıyorlar. Bu hatalar onları gündelik yaşamda karşılaştıkları sorunlara karşı daha dirençli hale getiriyor.
  • Bir şey yaratmak özgüvenlerini geliştiriyor.
  • Lego bileşenleri aslında farklı boyutlarda sabit birimlerden oluşuyor. Bunların üç boyutlu birleşimi konusunda kafa yormak çocukların matematik becerilerinin gelişmesine destek oluyor.
  • Ayrıca yapılan çalışmalar Lego ile oynayan çocukların dil becerilerinin yaşıtlarına göre daha iyi olduğunu göstermiştir.

Salih Deniz

Salih Deniz, 1975 İstanbul doğumludur. 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi “Psikoloji Bölümü”nden mezun olmuş, yüksek lisansını 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi “Klinik Sinirbilimler Anabilim Dalı”nda tamamlamıştır. 2000-2010 yıllarında ağırlıklı olarak çocuk ve ergen sağlığı alanında, özel ve kamu kurumları olmak üzere, çeşitli eğitim kurumları, üniversite ve hastanelerde görevler almış, 2010-2013 yılları arası Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı, Çocuk ve Ergen Biriminde çeşitli proje ve çalışmalar yürütmüştür. 2014 yılından itibaren Bursa’da, yine çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında klinik çalışmalarını sürdürmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir