Ergenleri Psikolojik Destek Almaya İkna Etmek

Çoğu zaman ergenler psikolojik destek almaktan hoşlanır. Sorunlarını gizlilik içinde konuşabilecekleri fikri onlara iyi gelir. Ancak her ergen aynı şekilde düşünmeyebilir. Bazen terapiste güvenmedikleri için, bazen daha önce bu konuda olumsuz bir deneyim yaşadıklarından, bazen de sorunları üzerinde konuşmak istemedikleri için destek almak istemeyebilirler.

Böyle durumlarda aileler çocuklarını  bir terapiste gitmeye ikna konusunda sorun yaşarlar. Bazen tehdit, bazen de zorla götürmeye çalışırlar. Tehdit ve zorla götürmek de çoğu zaman hiçbir işe yaramaz.

Eğer çocuğunuzda psikolojik bir sorun olduğunu düşünüyorsanız şu şekilde kendisi ile konuşabilirsiniz; Öncelikle mevcut sorun için onu suçlayan ifadeler kullanmaktan kaçının. Şöyle bir cümle kullanabilirsiniz; “Sana yaşadığın sorunlar konusunda yeterince yardımcı olamıyorum, bu konuda uzmanlaşmış birisi ile görüşme ayarlamamızı ister misin?”

Ayrıca psikolojik destek alma konusunda endişeleri varsa bunları anlamaya çalışın. Terapistle görüşmesinin gizliliği, psikolojik destek aldığının arkadaşları tarafından duyulacağı gibi endişeleri olabilir. Bu konudaki endişelerini gidermeye çalışın. Eğer yine de dirençliyse aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz.

Gideceği terapisti sizin de yardımınızla kendisi seçebilir.

Ergenler bazen ailesinin bulduğu terapiste güvenmeyebilirler. Ailesi ile işbirliği yapacağını, konuştuklarını ailesine ileteceğini, kendisine tuzak kurulduğunu düşünebilir. Böyle durumda terapisti kendilerinin seçmesi güvenlerini arttırır. Tabi sorunun çözümüne uygun bir terapist bulmak için seçenekleri beraber değerlendirin.

Bir ön görüşme yapabileceği, sonrasında devam edip etmeyeceğine kendisinin karar verebileceği teklif edilebilir.

Daha önce terapi deneyimi yoksa ergenler biraz kaygılı olabilirler. “Ne anlatacağım, bana ne soracak?” gibi endişeleri olur. Bir beklentinin olmadığı tanışma seansı onları rahatlatacaktır. Sonrasında devam edip etmeyeceklerini kendileri karar verebilirler.

Okul psikolojik danışmanından yardım isteyebilirsiniz.

Çocuğunuzun da onayı ile (varsa) okul psikolojik danışmanından yardım isteyebilirsiniz.

Terapist ile siz görüşebilirsiniz.

Eğer bütün çabalarınız sonuçsuz kaldı ise çocuğunuz ile ilgili sorun için siz terapiste gidip destek alabilirsiniz. Terapist size sorunun çözümünde nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda danışmanlık yapabilir. 

Salih Deniz

Salih Deniz, 1975 İstanbul doğumludur. 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi “Psikoloji Bölümü”nden mezun olmuş, yüksek lisansını 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi “Klinik Sinirbilimler Anabilim Dalı”nda tamamlamıştır. 2000-2010 yıllarında ağırlıklı olarak çocuk ve ergen sağlığı alanında, özel ve kamu kurumları olmak üzere, çeşitli eğitim kurumları, üniversite ve hastanelerde görevler almış, 2010-2013 yılları arası Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı, Çocuk ve Ergen Biriminde çeşitli proje ve çalışmalar yürütmüştür. 2014 yılından itibaren Bursa’da, yine çocuk ve ergen ruh sağlığı alanında klinik çalışmalarını sürdürmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir