Çift Terapisinde Gottman Yöntemi

Gottman Çift Terapisi Yöntemi Dr. John Gottman tarafından 1970lerde başlayan ve bugüne kadar devam eden araştırma sonuçlarına dayanmaktadır.

Araştırmalar başarılı ve başarısız evliliklerin özelliklerine odaklanmaktadır. Bu araştırmalardan yola çıkarak ”İlişki Ustaları” ve “İlişki Felaketleri” nin özellikleri yıllarca hem fizyolojik, hem psikolojik düzeyde gözlenmiştir. Buradan doğru Dr John ve Julie Gottman, çiftlerin ilişkilerini geliştirmek için yeni bir terapi yöntemi geliştirmiştir.

BU YÖNTEMİN İLİŞKİMİZE KATKISI NE OLACAK?
Bu yöntem ilişkinizi öncelikli olarak 3 alanda güçlendirir. Arkadaşlık (yakınlık), çatışma yönetimi ve ortak bir anlam yaratmak.

Bu yöntem ile ilişkinizdeki olumsuz çatışma yöntemlerini, olumlu ve doğru yöntemlerle değiştirip, geçmiş acılarınızı iyileştirebilirsiniz. İlişkinizdeki “Çıkmaza Girmiş (Tekrarlayan)” konular hakkında diyalog kurmayı öğrenirsiniz.

Müdahale yöntemleri ile ilişkinizdeki yakınlık ve samimiyet gelişir ve duygusal bağınız daha derin ve daha güçlü hale gelir.

Birbirinize karşı empati becerileriniz gelişir, birbiriniz daha iyi ve doğru anlamayı, kendinizi doğru bir şekilde ifade etmeyi öğrenirsiniz.

GOTTMAN ÇİFT TERAPİSİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?
Heteroseksüel ya da eşcinsel, tüm kültürel ve etnik kökenden çiftler bu terapi yönteminden yararlanabilir.

ÖRNEK SORUN ALANLARI
• Tekrarlayan sık tartışmalar ve çatışmalar
• İlişkideki zayıf ya da yetersiz iletişim
• Duygusal olarak uzaklaşmış ya da ayrılmanın sınırında olmak
• Belirgin problemler, para, ebeveynlik, aldatma/ihanet
• Ya da normal düzeyde tartışmalar

GOTTMAN ÇİFT TERAPİSİ NASIL İLERLER?

  1. Değerlendirme: Bu aşamada amaç ilişkinizi daha iyi anlayabilmektir. Bu aşama 4 seanstan oluşur. İlk seansta çift olarak ilişkinizin geçmişi, sorun alanları ve terapinin hedefleri hakkında konuşulur
    İkinci seanslar bireysel olarak gerçekleştirilir. Bu seanslar öncesinde size bir dizi test verilerek görüşme öncesi tamamlamanız beklenir. Bu seanslarda amaç bireysel olarak geçmişlerinizi, düşünceleriniz, duygularınızı öğrenmektir.
    Değerlendirme aşamasının son seansında ilişkinizin güçlü ve geliştirilmesi gereken alanları ile ilgili değerlendirmeler paylaşılacak, birlikte her iki tarafında ortaklaşa koyacakları terapi hedefleri belirlenecektir.
  2. Tedavi: Belirlenen hedefler doğrultusunda tedavi süreci başlayacaktır
  3. Terapinin aşamalı olarak bitirilmesi
  4. Sonlandırma
  5. Sonuç değerlendirmesi: Dört tane izleme seansından oluşur. 6 ay, 12 ay, 18 ay ve 24 ay sonra şeklinde (Çoğu seansa çift olarak birlikte katılınır. Kimi zaman bireysel seanslar önerildiği zamanlarda olabilir).

TERAPİ NE KADAR SÜRER?
Terapinin süresi her ilişkinin ihtiyaç ve hedeflerine göre farklılık gösterir. Terapi süresince memnuniyetinizi ve ilerlemenizi görmek için değerlendirmeler yapılır.

SEANS SÜRELERİ NE KADARDIR?
Seans süreleri 90 dakikadır. Değerlendirme aşamasındaki bireysel seanslar 45 dakikadır (Kimi durumlarda bilgi aşaması için daha çok zamana ihtiyaç duyulduğundan değerlendirme aşamasında ek seanslar yapılabilir).

Aslı Deniz tarafından

Aslı Deniz, 1984 Samsun doğumludur. 2006 yılında Ankara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olmuş, yüksek lisansını Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde tamamlamıştır. 2006-2014 yılları arasında Ankara’da çocuk, ergen, yetişkin ve ailelerle çeşitli özel ve kamu kuruluşlarında görev almıştır. 2014 yılından itibaren Bursa’da yetişkin ve çiftlerle klinik çalışmalarını sürdürmüştür. 2021 yılı itibariyle de kurucusu olduğu Psikoloji Lagom’da çalışmalarına devam etmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir